Asystent o imieniu Dante




Narodził się "wirtualny bliźniak" Dantego, i to właśnie w okresie roku, w którym eksperci uważają, że poeta urodził się we Florencji w 1265 roku, czyli między 21 maja a 21 czerwca.
 
Wielki poeta, absolutny autorytet w naszej kulturze, staje się również nowoczesnym awatarem dzięki sztucznej inteligencji. Celem tej innowacji jest budowanie mostu między różnymi epokami historycznymi: tzw. "Digital Dante", umieszczony na stronach internetowych lub interaktywnych totemach, będzie mógł odpowiadać jasno i precyzyjnie na pytania i ciekawostki związane z jego historią i "Boską Komedią", a także na pytania dotyczące kultury ogólnej. Dzięki temu stworzy immersyjne i jednocześnie zabawne doświadczenie edukacyjne dla użytkowników i pasjonatów w każdym wieku.

Za stworzeniem tego awatara stoi włoska firma technologiczna z Sieny, QuestIT. "Aby podjąć się tego zadania, zaczęliśmy od analizy maski pośmiertnej wielkiego poety, wiernie odtwarzając jego wygląd – mówi Ernesto Di Iorio, CEO QuestIT. – Następnie ubraliśmy awatara w sposób, który dokładnie odzwierciedla klasyczną ikonografię związaną z Dantem. Dzięki tej technologii, opracowanej we współpracy z Wydziałem Inżynierii Informacji i Nauk Matematycznych Uniwersytetu w Sienie, dorośli i dzieci mogą przeżyć niezapomniane doświadczenie i jednocześnie rozwiać wszelkie wątpliwości kulturowe."

Obecnie wirtualny bliźniak Dantego może być wykorzystywany zarówno do celów edukacyjnych w uniwersytetach, szkołach, czy z domu, wspierając e-learning, jak i w celach turystycznych jako wirtualny przewodnik w muzeach. Co więcej, "sztuczny poeta" jest wzbogacony o zaawansowany model językowy, który pozwala mu w 100% emulować, wraz z łacinizmami i wyrażeniami z epoki, ton głosu ikonicznego włoskiego poety. 

Awatar Dantego znajdziesz na stronie: Algho | Dante (alghoncloud.com)

Popularne posty z tego bloga

Oltre l'autoreferenzialismo: come promuovere una vera diffusione della cultura italiana all'estero.

Przekład literatury włoskiej jako metafora dążenia do wolności: warszawskie drukarnie w okresie rusyfikacji.

Uroczyste przemówienie Prezydenta Włoch, Sergio Mattarellego, na rozpoczęcie szczytu G7 w Apulii.